SİSİAD'ın Açılışı Yapıldı

    İlçemizde 12 işadamı tarafından yeni Kurulan Silifke Sanayici ve İş Adamları Derneği (SİSİAD) görkemli bir törenle açılışı yapıldı. Açılış Töreninde Silifke'de Gelir ve kurumlar vergisinde ilk 50'ye giren iş adamlarına teşekkür belgesi verildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan açılış törenine İlçemiz Kaymakamı Ahmet Beyoğlu, Giarnizon Komutanı Personel Kıdemli Yüzbaşı Hüseyin Rahmi Helvacı, Silifke Belediye Başkanı Bayram Ali Öngel, Emniyet Müdürü Mehmet Yüceli, Milli Eğitim Müdürü Kâzım Alp Alkan, Kırım Özerk Cumhuriyeti Kültür Bakan Yardımcısı İsmet Zaat, Mersin Vergi Dairesi Başkanı Erol Çember, Mersin Vergi Dairesi Başkanlığı Grup Müdürü Gazi Biliz, Silifke Vergi Dairesi Müdür Vekili Mehmet Alıcı, Erdemli Vergi Dairesi Müdürü Aynur Ata, Atayurt Belediye Başkaı Kadir Ural, Atakent Belediye Başkanı Osman Ünal, Narlıkuyu Belediye Başkanı Ali Okur, Arkum Belediye Başkanı Mehmet Durmuştu, Taşucu Belediye Başkanı Ali Şahin, Yeşilovacık Belediye Başkanı Halil İbrahim Yetkin, Ticaret Odası Meclis Başkanı Sadık Akman, MESİAD Başkanı Mustafa Güler, Selçuk Üniversitesi Taşucu Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Halis Oğuz, Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Zahide Doğan, siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri, okul müdürleri, banka müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.

     AÇILIŞ KONUŞMASINI USÇA YAPTI

    Derneğin açılışı ve mükelleflerin teşekkür belgesi ile ödüllendirilmesi törenini Ya­şar Gürbüz yaparken, açılış konuşmasını Dernek Başkanı Mustafa Usça yaptı. Usca konuşmasında, derneğin kuruluş amaçlarını ve misyonunu anlattı. Daha sonra konuşan Silifke Vergi Dairesi Müdür Vekili Mehmet Alıcı ise kurumlar ve gelir vergisinde ilk 50'ye giren mükelleflere verilmek üzere hazırlanan teşekkür belgeleri hakkında bilgi verdi.

     VERGİ TOPLUMSAL BİR OLAYDIR

   SİSİAD'ın açılışını kutlamanın mutluluğunu, mükelleflerin ödüllendirilmesinin onu­runu yaşadıklarını söyleyen Mersin Vergi Dairesi Başkanı Erol Çember konuşmasında; "Türkiye'nin özellikle Avrupa Birliğine giriş süreciyle hızlanan değişim çabaları, Maliye Bakanlığı'nda da önemli ölçüde kendini hissettirmiştir. İçinde yaşadığımız bilgi çağı, daha esnek, dinamik ve yenilikçi bir yapıyı gerçekleştirmeyi, iletişim ve iş birliği içinde daha fazla sorumluluk sahibi olmayı, daha fazla organizasyona Dağlı çalışmayı ve iş heyecanını istemektedir. Mersin Vergi Dairesi Başkanlığı olarak, vergini tabana yayılması, vergide adaletin gerçekleştirilmesi, kayıt dışılığın büyük ölçüde ortadan kaldırılması konusunda önemli mesafeler kat etmekle birlikte bütün bunlar yeterli gör­meyip, daha etkin ve veremli çalışmalar yapmaya devam edeceğiz. Çünkü Vergi toplumsal bir olaydır. Kayıt dışı ekonomi ile mücadele, sadece Gelir idaresinin sorunu değil, toplumun bütün kesimlerini ilgilendiren ortak bir sorundur. Bu nedenle kayıt dışı mücadelede toplumun bütün kesimlerine önemli görevler düşmektedir" dedi.  

     BAŞKAN ÖNGEL'İN KONUŞMASI

   Silifke Belediye Başkanı Bayram Ali Öngel konuşmasında; "Cumhuriyet kurulduğundan bu yana ekonomi ile ilgili bir çok değişiklik yapılmıştır. Devlet ihtiyaçlarının giderilebilmesi için vergiler alınmaktadır. Bir taraftan devlet bir taraftan da özel sektör yatırımlar yaparak sanayiler oluşturulmuştur. Devletin işletmesinde olan bazı sanayi kuruluşlarının zarar etmesinden dolayı durulan özel sektöre bırakarak devlet ekonomiden elini çekmeye başlamış oldu. Devletin ekonomiden elini çekmesiyle birlikte her şey özelleştirilmeye başlandı. Bu derneği çok kalabalık bir şekilde açıyoruz, ama bu mekan ileriki günlerde de bu şekilde dolsun ve ekonomi ile ilgili tartışmalar yapılsın. İş adamlarımız hep birlikte olup bize ve Silifkelilere yol .gös­tersinler. Bu Silifke ve Ülke ekonomisi için çok önemli" dedi

    KAYMAKAM BEYOĞLU'NUN KONUŞMASI

   İlçemiz Kaymakamı Ahmet Beyoğlu konuşmasında "Bu gün burada önemli bir heye­can yaşıyoruz. Yüzü denize sırtı dağa bakan ve önemli bir coğrafi Konumda bulanan, 7 bin yıllık birikimiyle Silifke turizm, tarım ve sanayisi ile karşımızda üç güzeller sütu­nu gibi duruyor. Yıldızı parlamakta, gelecek vaat eden bir bölgede yaşıyoruz. Bu gün burada açılan bu dernek sadece sivil toplum örgütü olarak değil Silifke'yi yurt içinde ve yurt dışında da temsil edecek olan bir dernektir. Silifke'nin düşünce kulübü gibi çalışacak bir yerdir burası. Ayrıca 2005 yılında ödedikleri vergilerle dereceye giren herkesi kutluyorum" dedi.

  

   GELİR VERÇISI REKORTMENLERİ

   Gelirler vergisinde ilk 50'ye giren isimler, Eczacı Emine Oztürk, Ersin Servi, E.Asım Onuk, Bülent Ay, Yener Özer, Mukadder Onuk, Fatma Esin Özer, Avukat Ali Rıza Öztürk, Eczacı Gönül Soldan, Beyaz Eşyacı Mustafa Nuh Kalın, 1. Noter Mahmut Saydan, Ezacı Sevdiye Yerlikaya, Atilla Kırmacı, İrem Uysal, Ali İhsan Koçak, Zey-nıttin Özkan, Sevgi Sezer, Beyaz Eşyacı Sadık Akman, Beyaz Eşya Servisi Serdal Bozpınar, Eczacı Mustafa Bozbey, Leyla Bolder Kırmacı, Mahmut Çomak, Ahmet Gedik, Beyaz Eşyacı Yaşar Gürbüz, Eczacı İbrahim Kurt, Komisyoncu Ziya Savar, Eczacı Ayşen Çomak, Taner Uysal, Komisyoncu Yusuf Savar, İnşaat Malzemecisi Mustafa Kısa, Komisyoncu Ali Türer, Kerem Işık, Meteahhit Mus­tafa Gözüakça, Muhasebeci Mehmet Uçar, Eczacı Düşün-sen Fener, Bakkal Osman Taşcu, Eczacı Tuğrul Tol Akaryakıt İstasyonu sahibi Ahmet Bilgen, Arçelik Servisi Bülent doğan, Eczacı Beyhan Emre Belen, Mimar Seyfi Kaya, Oto Lastikti Arif Kadıoğlu, Sanayici İşhak Toygar, Ezacı Kemal Ünal, Hızarcı Ali Nacaroğlu, Bakkal Mehmet Tora, Eczacı Burçay Ayşe Tezcan, Gübre bayi İbrahim Kaynar, Boya İnşaat Şakir Filiz, Sigortacı Ersen Uğuz oldu.                       ,   .

    KURUMLAR VERGİSİ REKORTMENLERİ

    Kurumlar vergisinde ilk 50'ye giren isimler Akfer Denizcilik Limited Şirketi,Okur Tarım Ürünleri Limited Şirketi, Betim Özel Eğitim Limited Şirketi, Adaş Ağaç Sanayi Limited Şirketi, Özlem Özel Eğitim Limited Şirketi, Küçük Hacı Kasaplar Limited Şirke­ti, Özel Özen Tıp Hizmetleri Limited Şirketi, Küçük Hacı Kasaplar Market Limited Şir­keti, Saf Gıda Süt Ürünleri Limited Şirketi, Kaledipliler Ota Lastik Ticaret Limited Şirketi, Silifke Kuyumculuk Limited Şirketi, Öze Bilgi Tıp Hizmetleri Limited Şirketi Üç Kardeşler Gıda Limited Şirketi, Yüksel Kuyumculuk, Grup Gıda Dağıtım Pazarlama, Özer Oğlu Zirai İlaç Limited Şirketi, Gönen İnşaat Malzemeleri Limited Şirketi, Belenliler Turizm İnşaat Limited Şirketi, Derya Motorlu Araçlar Limited Şirketi, Kö-roğlu Veterinerlik Limited Şirketi, Göznur Optik, Çizgi Peyzaj Mimarlır, Özpaş Gıda İnşaat, Emmoğlu Seoze Meyve Ticaret, Huzur Gıda Tarım Ürünleri, Yazarlar Nakliye Gıda Limited Şirketi, Genel Mühendislik Mimarlık Harita Limited Şirketi, Mutlu Kaptan Motorlu Vasıta Limited Şirketi, Meral Petrol Şirketi, Küçükler Orman Ürünleri Limited Şirketi, Duru Et Ürünleri, Mımfa Market, Koçaklar Akaryakıt, Aslan Oto Petrol, Yapı San Mühendislik Mimarlık, Fergün Denizcilik, Özdemir Proje Mühendislik Mimarlık, Deniz. Kızı İnşaat Turizm, Ilmer Özel Eğitim, Trak Mimar Mühendislik, Özkaymak Pastanesi Gıda Limited Şirketi, Çevikler Tarım Ürünleri, Güneş Saatçilik, Yeni Petrol Tekstil ürünleri, Mutlu Pen Yapı Ticaret, Tuğba Kum Ocağı İnşaat, Sap­azlar Gıda Hayvancılık oldu (Göksu Gazetesi-25.09.2006)