Toplum Destekli Polis'ten Halka Huzur Toplantısı

    Silifke Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polis Büro Amirliği'nce düzenlenen huzur toplantısında emniyet ve asayişin sağlanmasında vatandaş - polis işbirliğinin önemine dikkat çekilerek, halkın sorunları dinlendi.

 

Silifke Belediye Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen ve Mukaddem, Yeni Mahalle ve Toros mahallelerinde yaşayan vatandaşların katıldığı toplantıda konuşan Silifke Emniyet Müdürü Volkan İmişçi, suç ve suçlularla mücadelede vatandaşın da polise destek olmasının önemli olduğuna vurgu yaptı.

SUÇU BİRLİKTE ÖNLEYELİM

 Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantıda konuşan Müdür İmişçi, şunları kaydetti; “Artık günümüzde suç ve suçlularla mücadelede sadece polisiye tedbirler yeterli olmamaktadır. Suç esnasında suça müdahale etmek, suç sonrasında soruşturma yaparak şüphelileri adli mercilere teslim etmek polisin görevidir. Ancak suç olmadan önce suçu etkileyen faktörlerin birçoğu polisin kontrolü dışındadır. Dolayısıyla suç önleme sorumluluğu da sadece polisin yapması gereken bir görev olarak algılanmamalıdır. Bu yüzden güvenlik hizmetlerinde suçla mücadeleyi etkin kılmak ve güvenli bir ortam sağlamak için toplumun da katılımını sağlamak ve desteğini almak için toplum destekli polislik hizmetleri olarak adlandırılan birimimiz çalışmalarını yürütüyor. Toplum için toplum ile birlikte düşünelim, birlikte karar verelim, birlikte uygulayalım, halkın üstünde değil halkın içinde olalım, halkın dışında değil halkla birlikte olalım şeklinde hizmet anlayışı toplum destekli polisliğin genel felsefesini oluşturmaktadır” dedi.

YAŞLILAR VE ÇOCUKLARLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR

Toplum destekli polis büro amirliğinin faaliyetleri hakkında bilgiler de veren Müdür İmişçi, “Yaşlılar her bakımdan toplumun risk altındaki kesimleri arasında yer alır. Yaşlılar, yaşlılığın verdiği bir psikoloji ile kendilerini güvensiz bir ortamda hissederler. Bu güvensiz ortamı, ortadan kaldırmak için kendilerini düzenli olarak ziyaret ederek danışmanlık hizmeti verilip, iş ve işlemlerinde yardımcı olunmaktadır. Yanı sıra çocuklarımızın güvenli bir ortamda kaliteli bir eğitim alabilmeleri için suç ve suçlulara karşı bilinçlendirilmektedir. Bu amaçla okul idarecileriyle ortak hareket ederek, okul aile birliği toplantılarına katılarak birimimiz ve çalışmalarımız hakkında bilgiler verilmektedir” dedi. Sahipsiz araçların kaldırılması ve virane binaların yıktırılması konusunda da toplum destekli polis büro amirliğinin çalışmaları olduğunu kaydeden İmişçi, şöyle devam etti; “Bölgede terk edilmiş virane durumunda olan ev ve araçlar madde bağımlısı kişiler tarafından barınma yeri olarak kullanıldığından vatandaşlar arasında güvenlik kaygısı oluşturmaktadır. Bu binaların sahipleri ile görüşülerek, gerekli tedbirler aldırılmaktadır. Araçların da belediye tarafından çektirilmeleri sağlanmaktadır.”

VATANDAŞ BİLGİLENDİRİLİYOR

 Toplum Destekli Polislik hizmetlerinin öncelikli görevlerinden birinin de halkı suç ve suçlulara karşı bilinçlendirmek olduğunu kaydeden İmişçi, “Bu yüzden görevlilerimiz sürekli olarak esnaf ziyaretinde bulunmakta, ayrıca site ve apartman yöneticileri ile görüşerek mala karşı işlenen suçlarla ilgili bilgilendirme toplantıları yapmaktadır. Böylelikle ortak sorunlara ortak çözüm yolları aranmaktadır” diye konuştu. Suçluların özellikle hırsızların karanlığı sevdiğini söyleyen İmişçi, “Karanlık ortamlar onların işlerini daha da kolaylaştıracağından görevlilerimiz aracılığıyla aydınlatma olmayan veya yetersiz olan yerler tespit edilerek, ilgili kuruluşla temasa geçilip aydınlatma çalışmalarının yapılması sağlanmaktadır” dedi.

HALKIN HUZURU İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

 Aileler ve gençlerin parklarda rahat vakit geçirebileceği huzurlu alanlar olması için çalışmalar yürütüldüğünü aktaran Müdür İmişçi, “Belediye başkanlığı ile görüşülerek buraların etrafındaki duvarların kaldırılması, var olan ağaçların budanması sağlanarak uzaktan parkların içerisi görünür hale getirilmiştir. Bu sayede madde bağımlısı ve çevreyi rahatsız edebilecek kişilerin buralara girmesine engel olunmaktadır. Ayrıca görevli ekiplerimiz buraları sık sık kontrol etmektedir” dedi.

MAĞDUR DESTEK PROGRAMI

 Mağdur destek programından bahseden İmişçi, “Görevlilerimiz bölgelerinde bulunan suçtan zarar görmüş kişilere ulaşarak psikolojik destek vermekte ve soruşturmanın hangi aşamada olduğu konusunda bilgilendirme yapmaktadır. Ayrıca olay anı esnasında panik haliyle polise iletilemeyen ancak çok işe yarayacak bilgilere de ulaşılmaya çalışılmaktadır” diye konuştu. Toplantıya; Müdür Yardımcısı Serhan Türk, Başkomiser Ertuğrul Ekici. Komiser Yardımcısı Ali Yıldırım, Komiser Yardımcısı Mustafa Gül, Toplum Destekli Polisler Murat Oğuzhan ve Bestami Gül ile polis memurları katıldı. Slayt gösterisi ile desteklenen ve Toros, Yeni Mahalle ve Mukaddem mahalleleri muhtarlarının da hazır bulunduğu toplantı, vatandaşların sıkıntılarının dinlenmesi ile sona erdi.

 

Silifkehaberler-11 Ekim 2010