Ailelere eğitim ve sağlık yardımı

Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, maddi imkansızlıklar nedeniyle çocuklarının sağlık kontrollerini yaptırmayan ve çocuklarını okula gönderemeyen fakir ailelere para yardımı yapıyor.


   Sosyal Yardım­laşma ve Dayanışma Teşvik Fonu tarafından yürütülen Sosyal Riski Azaltma Projesi kapsamında uygulanan Şartlı Nakit Transferi programı ile maddi imkansızlıklar nedeniyle gocuklarının sağlık kontrollerini yaptırmayan veya çocuklarını okula gönderemeyen ailelere ve anne adaylarına şartlı nakit yardımı yapılıyor.

İlköğretim okulunda okuyan kız çocuklarına 20 milyon, erkek öğrencilere 16 milyon 500 bin. Lisede okuyan kız öğrencilere 35 milyon, erkek öğrencilere ise 25 milyon lira her ay çocuk başı yardım yapılıyor. 0-6 yaş sağlık yardımından yararlanan çocuklara ise 15 milyon lira yardım yapılıyor. 16 ay sürecinde 475 aileden 821 öğrenci eğitim yardımı, 95 çocuk ise her ay sağlık yardımı alıyor. Bu kapsamda da bugüne kadar ilçede yaklaşık 85 milyar yardım yapıldığı bildirildi.

Yardımların devam ettiğini belirten Silifke Kaymakamı Sefa Çetin; "Şartlı Nakit transferi uygulamasının amacı, okul kitaptan, önlük, okul ücretleri gibi masraflarının yanı sıra ço­cukların işçi olarak çalıştıklarında kazanılan geliri karşılayarak, yoksul ailelerin çocuklarına okuma imkanı sunmak, erken çocuklukta yeterli düzeyde bakım, temel sağlık ve beslenme hizmetlerinden yararlanmalarını sağlamaktır" dedi.

      Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu Şartlı Nakit Transferi Sorumlu Memuru Erdal Kısa, okul veya kaymakamlıktan alınacak formların anne adına doldurularak Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına teslim edilmek suretiyle başvuruların yapılabileceğini söyledi.