Fakülte İçin Geri sayım Başladı.

Yıllardır özlemi duyulan fakültenin Silifke'ye kurulabilmesi için yapılan çalış­malar olumlu yönde seyredince, Silifke Kaymakamı Sefa Çetin Başkanlığı'nda yapılan ve sınırlı sayıdaki davetlinin katıldığı toplantıda karşılıklı fikir alış-verişle-rinde bulunuldu.

Geçen hafta Perşembe akşamı Göksu Otelde yapılan toplantıya Kaymakam Çetin'in yanı sıra; Silifke Belediye Başkanı B. Ali Öngel, Taşucu Belediye Başkanı Ali Şahin, Atayurt Belediye Başkanı Kadir Ural, Atakent Belediye Başkanı Osman Ünal, Yeşilovacık Belediye Başkanı H. İbrahim Yetkin, CHP. MHP ve ANAP yöneticileri, Mersin Üniversitesi Silifke Meslek Yüksek Okulu ve Selçuk Üni­versitesi Silifke-Taşucu Meslek Yüksek Okulu müdür ve müdür yardımcıları, sivil toplum örgütü temsilcileri, bazı idare amirleri ile iş adamları katıldılar.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Kaymakam Sefa Çetin, Kayraktepe tesisleri bina ve arsa tespitinin yapıldığını, 17 bin metre kare arsa ve içinde bulunan binaların değerinin 200 bin YTL olarak anlaşıldığını belirterek.

"DSİ Genci müdürümüzün sağduyulu yaklaşımı ile bu noktaya gelindi. Ancak, her şey buranın alımı ile bitmiyor. Arsa ve binaların alımından sonra buraya yaklaşık 800 bin YTL harcama yapılması gerekiyor. Silifke'ye bir üniversite kurulması düşünülüyorsa bu adım kısa süre içerisinde atılmalıdır. Bu toplantıyı kim ne veriyor-verecek diye yapmadığımızı da belirtmek isterim. Bu toplantımızda neler yapabiliriz, fakültenin hayata geçirilebilmesi için görüş alış-verişinde bulunmak için burdayız. Ayrıca kısıtlı sayıda davetli ile bu toplantıyı yapmamıza kimse kırılmasın. Daha geniş toplantıyı önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğiz" dedi.

Silifke Belediye Başkanı B. Ali Öngel, Mersin Üniversitesine fakültenin tam teşekküllü teslim edilmesi gerektiğini belirtirken, arsa ve binaların alımı için mec­listen karar çıktığını dile getirdi.

Mersin Ün. Silifke MYO Müdürü Mustafa Yılmazer, üniversiteleri bacasız sanayi olarak niteledi ve ekonomiye büyük katkı sağladığının altını çizdi. Milletin hayrına olan işler için gerekenin yapılması gerektiğini söyledi.

Atakent Belediye Başkanı Osman Ünal, Atakent Belediyesi olarak kendilerinin katkıya ve desteğe hazır olduklarını açıkladı.

S. Ü. Silifke-Taşucu MYO Müdür Yardımcısı Ömer Tol, Mersin Üniversitesi ile birlikte hareket edeceklerini ve bunda da kararlı olduklarını belirterek, fakültenin kurulması Silifke'ye üniversitenin kurulması anlamına gelir açıklamasında bulundu.

Atayurt Belediye Başkanı Kadir Ural, 2005 yılı içerisinde bu işi bitirelim, diyerek, alımın 2006 yılına sarkmamasının olumsuzlukları beraberinde getirebileceğini belirterek, bir an evvel 200 bin YTL' nin toplanarak, yerin alınması gerektiğini söyledi. Toplantıya İstanbul'dan katılan işadamı Sedat Yılmaz, hayırlı iş için İstanbul'daki Silifkeliler'i harekete geçireceğini açıkladı.

Konuşmaların ardından Zeynettin Özkan, Yahya Yılmaz ve Sait Kılıç 1'er milyar lira, Enver Boztepe ise 5 milyar lira yardım sözü verdiler. B. Ali Öngel Silifke Belediyesi olarak 10 milyar verebileceklerini belirtirken, toplantıya katılan diğer belediye başkanları ellerini taşın altına koyacaklarını belirttiler.

Bir sonraki toplantının yemekli ve Keklik'te yapılması karara bağlanırken, Enver Boztepe yemekli toplantının tüm masraflarını karşılayacağını açıkladı. 07.12.2005